Ś.P. Józef MAŁYSA

Urodzony 27 sierpnia 1934 roku, zmarł 24 lipca 2014 roku

Józef Małysa należy do grona znanych i cenionych instruktorów modelarstwa w Polsce. Instruktor i sędzia. Uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi”, złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” i Medalem 60-Lecia LOK „Za Zasługi”, medalem „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, „Medalem 600-lecia Skawiny”.

Rodowity Skawinianin, urodził się 27 sierpnia 1934 roku. Modelarstwem zainteresował się jako nastoletni chłopiec. Edukację zdobywał w modelarni okrętowej Ligi Morskiej, prowadzonej przez inż. Witolda Stańczyka w Krakowie. Kwalifikacje modelarskie pogłębiał na kursach w Gdańsku - Ołowiance i Poznaniu. Zdobywszy podstawową wiedzę i zachęcony do uprawiania tego pięknego hobby, zbudował we własnym zakresie wiele ciekawych modeli np.: poławiaczy min „Mewę” i „Rybitwę”, niszczyciele „Burzę” i „Błyskawicę”, masowiec „Sołdek”, statek „Civetta” czy pasażerski bocznokołowiec „Krakus”.

W roku 1956, po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, powrócił do Skawiny i rozpoczął wieloletnią pracę w Hucie Aluminium. Niedługo później, namówiony przez Antoniego Deręgowskiego, kierownika sekcji modelarstwa w Zarządzie Wojewódzkim LPŻ, założył modelarnię lotniczą i rakietową, która później przekształciła się w wielosekcyjny klub. Dyrekcja Huty dała pomieszczenia i kilka maszyn, a władze Ligi wyposażyły je w zestaw narzędziowy.

W ten sposób rozwinęło się modelarskie życie w Skawinie. Każdego popołudnia w pracowni po kilka godzin spędzała czas młodzież nie tylko z samej Skawiny ale i okolic, młodzież która chciała uczyć się konstruować modele lotnicze, okrętowe i rakietowe. Praca wychowawcza instruktora i osiągnięcia kształconych przez niego modelarzy zyskały duże uznanie dyrekcji Huty, rodziców i mieszkańców Skawiny. Pan Józef wykorzystał tę dobra atmosferę i wystąpił ze śmiałą propozycją zbudowania obok modelarni w czynie społecznym toru dla modeli latających na uwięzi, która spotkała się z aprobatą ówczesnych władz. Wartość społecznej pracy była nieoceniona. Materiały do budowy i na ogrodzenie zapewniła dyrekcja Huty.

W 1967 roku Józef Małysa święcił swój triumf na torze w Skawinie pod patronatem Ligi Obrony Kraju. Przez wiele kolejnych lat odbywały się tam zawody wojewódzkie, strefowe oraz centralne. Wychowankowie Józefa Małysy odnosili liczne sukcesy wygrywając Mistrzostwo LOK w konkurencji modeli latających na uwięzi. Chętnych do udziału w zajęciach modelarskich było tak dużo, ze instruktor potrzebował nowej, fachowej pomocy. Udało mu się zarazić modelarska pasją swojego kolegę – Władysława Wesołowskiego, z którym na zmianę uczyli młodzież.

W 1981 roku po likwidacji Huty Aluminium, pracownia modelarska została przeniesiona do pomieszczeń udostępnionych przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Skawinie, a patronat nad nową placówką objęło Centrum Kultury i Sportu. I tak minęły lata a modelarnia kierowana przez instruktora Józefa Małysę nadal tętni życiem. Obecnie prace modelarskie o charakterze politechnicznym powstają w kategoriach modeli lotniczych, pływających, rakiet oraz modeli kartonowych. Oprócz zadań wytyczonych programem szkolenia LOK, w pracowni projektuje się i wykonuje nietypowe zadania dla Centrum Kultury i Sportu. Należą do nich m.in.: rekwizyty teatralne, statuetki jako trofea festiwalowe, jubileuszowe medaliony, a także wszystko to co wymaga pomysłu, talentu, i tak zwanej „złotej rączki”. Specjalnością pracowni są też latawce płaskie, skrzynkowe, którymi najmłodsi rywalizują w zawodach organizowanych na krakowskich błoniach. Akceptacja przez dyrekcję CKiS w Skawinie, promowania miasta Skawiny poprzez modelarstwo pozwoliła, aby wspólnie z Małopolskim Zarządem Wojewódzkim LOK, Gimnazjum nr 1 w Skawinie i Aeroklubem Krakowskim, organizować takie imprezy modelarskie jak: Zawody Modeli Pływających z okazji Dni Skawiny, Mistrzostwa LOK modeli Lotniczych w Pobiedniku Wielkim, a dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Józefa oraz zespołu wspaniałych oddanych modelarstwu ludzi, a także licznym sponsorom od 14 lat Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych, w których uczestniczą modelarze z całego kraju. Na przestrzeni tych 50 lat nie sposób wyliczyć ilości urządzanych wystaw, pokazów i zawodów, które było znakomita formą propagowania modelarstwa, tak potrzebnego w politechnicznym wychowaniu młodzieży.

Nie sposób ocenić ilu w Polsce jest modelarzy, nikt nie prowadzi statystyki. Pewne jest jednak, że byłoby ich znacznie mniej, gdyby nie praca społeczna i ogromne poświęcenie takich ludzi jak Pan Józef Małysa. Pan Małysa wychował i wyszkolił wielu modelarzy, którzy niejednokrotnie odnosili sukcesy z perfekcyjnie wykonanymi modelami kartonowymi oraz dobrze latającymi modelami samolotów i rakiet.

Nadanie tytułu 30 grudnia 2008 r.

 

Drukuj

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.