Raport o obwodnicy

Prasa o obwodnicy Skawiny - przeczytaj koniecznie

02-07-2010

We wtorek (zobacz artykuł) informowaliśmy Państwa o ostatnich interwencjach Burmistrza Adama Najdera w sprawie Obwodnicy Skawiny. Czwartkowe gazety tj. Dziennik Polski oraz Gazeta Krakowska poświęciły dużo miejsca temu tematowi. Same nagłówki: "Zagrożona inwestycja. Strategiczna obwodnica Skawiny w rękach wicepremiera Waldemara Pawlaka" oraz "Od budowy obwodnicy zależy rozwój elektrowni" wskazują na wagę tematu.

Budowa obwodnicy jest strategiczną inwestycją nie tylko dla Skawiny ale i całego regionu. Przypomnijmy, I odcinek drogi zbudowała Gmina na własny koszt. Dzięki temu pierwsze firmy już w chwili obecnej funkcjonują w strefie gospodarczej "Skawina Północ". Obwodnica wpisana została na mocy zawartych porozumień do Krajowego Funduszu Drogowego. Budowę kolejnych etapów zaplanowano na lata 2007-2010. Zadaniem Gminy, z którego się wywiązała, było przygotowanie dokumentacji technicznej z pozwoleniem na budowę II, III i IV odcinka oraz wykup gruntów. Niestety jedna decyzja, argumentowana kryzysem,  o skreśleniu obwodnicy z listy Krajowego Funduszu Drogowego, całkowicie zmieniła stan rzeczy.

Na łamach Gazety Krakowskiej poda pytanie jak przekonać ministra finansów Jacka Rostowskiego do kontynuowania budowy obwodnicy ? Z pewnością nie jest to łatwa sprawa. Stąd w ostatnim czasie tak wiele wizyt Burmistrza w Warszawie. Sojuszników w walce o obwodnicę Burmistrz Adam Najder zyskał m.in. w osobach: Wojewody Małopolskiego Stanisława Kracika, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka, Wicewojewody Małopolskiego Stanisława Sorysa jak również władz Elektrowni Skawina należącej do grupy CEZ.

Budowa obwodnicy to nie tylko zmniejszenie ruchu drogowego w centrum miasta ale i bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu. Elektrownia Skawina by zrealizować inwestycję budowy nowego bloku gazowo-parowego o mocy ok. 400 MW (który aż o 60% zmniejszy emisję dwutlenku węgla do atmosfery) potrzebuje właśni obwodnicy do przewiezienia wielkogabarytowych elementów m.in. fundamentów pod turbinę. Lumir Jendryscik, menedżer projektu ds. nowych mocy CEZ Polska, przyznaje że bez obwodnicy nie uda się przewieź konstrukcji do rozbudowy Elektrowni. Droga krajowa nr 44 nie wytrzyma takiego transportu, dodatkowo nie zmieściłyby się one na moście na rzece Skawinka (gdzie dwie ciężarówki nie są w stanie równocześnie przejechać).

Jak podaje Dziennik Polski Wojciech Kozak wraz z Stanisławem Sorysem zadeklarowali się do rozmów z Wicepremierem Waldemarem Pawlakiem odpowiedzialny w rządzie za bezpieczeństwo energetyczne. Również Burmistrz Adam Najder w najbliższym czasie spotyka się z Ministrem Finansów Jackiem Rostowskim - o wynikach tych spotkań będziemy Państwa informować.

(kliknij na artykuł by powiększyć)