Interwencje Burmistrza w sprawie obwodnicy

29-06-2010

Realizacja obwodnicy Skawiny oraz bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu związane z inwestycją planowaną przez Grupę CEZ były tematem czerwcowych rozmów Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Adama Najdera z Ministrem Infrastruktury Cezarym Grabarczykiem, Wicewojewodą Małopolskim Stanisławem Sorysem i Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Wojciechem Kozakiem.

16 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie Burmistrza Miasta i Gminy Skawina Adama Najdera z Ministrem Infrastruktury Cezarym Grabarczykiem. W spotkaniu tym wzięli również udział Wiceminister Infrastruktury Radosław Stępień oraz reprezentujący Skawinę Ryszard Majdzik. Spotkanie, zorganizowane dzięki wsparciu Posła Europarlamentu Bogusława Sonika, było efektem trwającej ponad osiem miesięcy interwencji Burmistrza Adama Najdera, mającej na celu doprowadzenie do wywiązania się GDDKiA ze swoich zobowiązań zawartych w Porozumieniu z Gminą Skawina i uruchomienie realizacji obwodnicy Skawiny.

Podczas trwającej ponad godzinę rozmowy mówiono również o ważnej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu, nowej inwestycji Elektrowni Skawina, której realizacja jest uzależniona od wybudowania II i III odcinka obwodnicy. Minister Infrastruktury, Cezary Grabarczyk poinformował obecnych, że zapewnienie finansowania budowy obwodnicy Skawiny leży obecnie jedynie w kompetencjach Ministra Finansów, Jacka Rostowskiego oraz, że jest to jedyna osoba mogąca podjąć decyzję o rozpoczęciu realizacji obwodnicy.

W kolejnym spotkaniu z udziałem Wicewojewody Małopolskiego Stanisława Sorysa, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka oraz przedstawicieli Zarządu CEZ Polska, dotyczącym budowy nowego bloku gazowo-parowego w Elektrowni Skawina, Burmistrz Adam Najder uczestniczył 24 czerwca. W jego trakcie przedstawiciele firmy CEZ zapoznali zaproszonych ze stanem zaawansowania prac związanych z przygotowaniem inwestycji oraz wnioskami z wykonanego dla potrzeb budowy nowego bloku Studium transportowego. Z analizy opracowanej przez jego autorów wynika, że realizacja przedmiotowej inwestycji w pełni uzależniona jest od budowy obwodnicy Skawiny – w innym przypadku nie ma bowiem możliwości przetransportowania wielkogabarytowych elementów technologicznych, jako że żadne z istniejących połączeń komunikacyjnych nie posiada koniecznych do tego parametrów.

Mając na uwadze tak ważną dla naszego regionu inwestycję Wicewojewoda Stanisław Sorys oraz Wicemarszałek Wojciech Kozak zobowiązali się do podjęcia rozmów z Wicepremierem Waldemarem Pawlakiem oraz Ministrem Finansów Jackiem Rostowskim w celu przyspieszenia terminu rozpoczęcia realizacji obwodnicy Skawiny.