Aktualności GP

Podział nieruchomości

03-03-2010

1. Wydział Gospodarki Przestrzennej UMiG opiniuje podziały nieruchomości na nowe działki budowlane – w y ł ą c z n i e w terenach przeznaczonych pod zabudowę.
  2. Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego.
  1. Zgodność z ustaleniami planu dotyczy zarówno przeznaczenia terenu określonego w planie miejscowych, minimalnych wielkości (powierzchnia, szerokość), jak i możliwości właściwego zagospodarowania wydzielonych działek.
  2. Podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej.
  3. Zgodność proponowanego podziału nieruchomości z ustaleniami planu miejscowego opiniuje burmistrz.
  4. Opinię, o której mowa powyżej, wyraża się w formie postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
  5. Przedłożony do zaopiniowania projekt podziału winien uwzględniać:
    - pełną infrastrukturę znajdującą się na działce - projekt podziału należy wykonać na aktualnej mapie ewidencyjnej o r a z zasadniczej (z pełną infrastrukturą, zwłaszcza podziemną i z określeniem lokalizacji szamba);
    - wjazd na działkę - konieczność uzgodnienia wjazdu na nowopowstałe działki z odpowiednim zarządcą drogi;
    - w przypadku istniejącej zabudowy na dzielonym terenie - przeanalizować odległości od nowoprojektowanej granicy istniejących obiektów pod kątem warunków technicznych jakim winny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
    - opinię osoby uprawnionej dotyczącej stanu technicznego oraz rozwiązań konstrukcyjnych istn. obiektów, spełnienia zapisów w/w warunków technicznych, a także uwarunkowań wynikających z przepisów p. pożarowych;
    - w przypadku położenia działki w strefie ochrony konserwatorskiej - opinię konserwatora co do możliwości dokonania projektowanego podziału.