Warsztaty „Jak rozmawiać o narkomanii?".

17-03-2008

Warsztaty „Jak rozmawiać o narkomanii?".

W kwestii uzależnienia czy używania środków psychoaktywnych panuje odmienność poglądów i podejść zarówno wśród terapeutów, pracowników oświaty jak i rodziców. Z tego względu zdecydowanie trudno wykonać poprawną interwencję, której celem jest pomoc osobie zagrożonej uzależnieniem. W celu usystematyzowania tego skomplikowanego tematu, w dniu 17 marca 2008r. Urząd Miasta Skawinie Gminy Skawinie, zorganizował warsztaty pt. „Jak rozmawiać o narkomanii?", które stanowiły element Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

W warsztatach uczestniczyli: pedagodzy szkolni z terenu Miasta i Gminy Skawina, Komendant Straży Miejskiej w Skawinie, przedstawiciele Komisariatu Policji  w Skawinie oraz Pełnomocnik Burmistrza ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Zapobiegania Narkomanii.

Zajęcia realizowane były w formie warsztatów z elementami edukacji, w czasie których poruszono następujące zagadnienia:

• Istota uzależnienia;
  • Problemy diagnostyczne;
  • Współpraca: Szkoły, rodziców i placówki specjalistycznej.

Uczestnicy warsztatów, zdobyli następujące umiejętności i wiedzę: Uzależnienie - z czego wynika; Jak rozróżnić czy ktoś jest uzależniony nadużywa lub używa substancji psychoaktywnych; O czym i z kim możemy rozmawiać w sprawie naszego podopiecznego; Jak rozmawiać by nie „spłoszyć" rodzica i pomóc dziecku?

Realizatorem warsztatów był Pan Karol Łojek - pedagog szkolny, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji European Asociation for Psychoterapy, specjalista psychoterapii uzależnień. Pracownik: Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień MONAR w Krakowie, Poradni Leczenia Uzależnień PRO-VITA w Krakowie, Punktu Interwencji Kryzysowej w Wieliczce, Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce.

img_6322_512

Źródło: Profilaktyka uzależnień