LIST BURMISTRZA MIASTA I GMINY SKAWINA DO SPRZEDAWCÓW WYROBÓW TYTONIOWYCH

07-08-2007

Szanowni Państwo! Badania społeczne realizowane w 2005 r. w Małopolsce wykazały, że palenie tytoniu to jeden z największych problemów społecznych w naszym województwie.

60% uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przyznało się do palenia papierosów. Wyroby tytoniowe są również najłatwiej dostępną substancją psychoaktywną. Z badań przeprowadzonych w Małopolsce w ramach Kampanii pilotażowej „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży - Małopolska 2006", wynika, że 76% sprzedawców wykazało gotowość sprzedaży papierosów osobie wyglądającej na niepełnoletnią.

Pozwólcie zatem Państwo, iż przypomnimy, że ustawa z dnia 9 listopada 1995r.  o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U.  z 1996r. Nr 10 poz. 55 z późn.zm.) zabrania sprzedaży papierosów osobom poniżej 18 roku życia. Ustawodawca przewidział sytuację, w której sprzedawcy mają wątpliwość, co do wieku swoich klientów. Bowiem w przypadku wątpliwości, co do pełnoletności kupującego wyroby tytoniowe, sprzedawca powinien zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego. Dlatego jeżeli macie Państwo wątpliwości, co do wieku Waszych klientów skorzystajcie z uprawnień, jakie daje Wam prawo!

W ubiegłym roku podjęliśmy współpracę z Koalicją Partnerów Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop 18, której podstawowym celem jest ograniczenie dostępu młodych ludzi do wyrobów tytoniowych. Podobnie jak w ubiegłym roku w ramach Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop 18, zostaną dostarczone Państwu specjalne ulotki i naklejki, które przypominają obowiązujące przepisy. Ulotka dodatkowo zawiera wskazówki dla sprzedawców, jak odmawiać sprzedaży papierosów niepełnoletnim. Otrzymane naklejki powinniście Państwo umieścić w widocznym dla klientów miejscu, np. na drzwiach wejściowych do punktu sprzedaży lub na kasie. Jeżeli macie Państwo pytania lub wątpliwości albo potrzebujecie dodatkowych materiałów skorzystajcie z zawartości stron internetowych Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży http://www.stop18.pl/.

Jestem przekonany, że zorganizowana akcja pozwoli zwiększyć skuteczność przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim i że w naszej gminie  będzie coraz więcej odpowiedzialnych sprzedawców.

Adam Najder

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina