15°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PROGRAM ODPOWIEDZIALNEJ SPRZEDAŻY STOP18!

PROGRAM ODPOWIEDZIALNEJ SPRZEDAŻY STOP18!

03-08-2007

11 lipca 2007r. - cała Polska czynnie włączyła się do Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! (POS), który ma na celu zapobieganie dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych. Do akcji włączyła się również Gmina Skawina.

Z pewnością nikt nie ma wątpliwości, że młodzi ludzie nie powinni palić, a mimo to w Polsce nieletni nie mają większych problemów z kupnem wyrobów tytoniowych.

Badania społeczne realizowane w 2005r. w Małopolsce wykazały, że palenie tytoniu to jeden z największych problemów społecznych w naszym województwie. 60% uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przyznało się do palenia papierosów. Wyroby tytoniowe są również najłatwiej dostępną substancją psychoaktywną. Z badań przeprowadzonych w Małopolsce w ramach Kampanii pilotażowej „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży - Małopolska 2006", wynika, że 76% sprzedawców wykazało gotowość sprzedaży papierosów osobie wyglądającej na niepełnoletnią.

To samo badanie wykazało, że nadal są w Polsce gminy, w których wszyscy badani sprzedawcy są skłonni złamać prawo. Zdarzają się również wypadki podwójnego łamania prawa - handlowcy nie tylko sprzedają papierosy nieletnim, ale sprzedają je też na sztuki, za co grozi dodatkowa kara.

11 lipca 2007r. - cała Polska czynnie włączyła się do Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży STOP 18! (POS), który ma na celu zapobieganie dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych. Do akcji włączyła się również Gmina Skawina.

Podczas wakacji Straż Miejska w Skawinie nasila swoje działania, podczas których kontroluje punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych oraz podejmuje działania prewencyjne i edukacyjne. Do sprzedawców trafiają ulotki z informacją o grożących karach i sposobach odmawiania sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Ulotki roznoszą strażnicy miejscy, przypominając m.in. o tym, że sprzedawca, który sprzeda papierosy niepełnoletniej osobie może dostać mandat w wysokości 500 zł lub grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

Burmistrz Miasta i Gminy Skawina Adam Najder wystosował również list do sprzedawców, przypominający obowiązujące przepisy w powyższym zakresie.

We wrześniu br. Województwo Małopolskie w ramach Programu POS STOP18!, planuje kontynuację ubiegłorocznej kampanii „Miesiąc Odpowiedzialnej Sprzedaży" a dzień 13 września został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych. W tym dniu w wzmożone będą działania prewencyjne i kontrolne prowadzone przez Straż Miejską oraz Policję w całej Polsce.

Jesteśmy przekonani, że zorganizowana akcja pozwoli zwiększyć skuteczność przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim i że w naszej gminie będzie coraz więcej odpowiedzialnych sprzedawców.

WIĘCEJ O KAMPANII ORAZ INFORMACJE DLA RODZICÓW I SPRZEDAWCÓW NA PODSTRONIE http://www.um.skawina.net/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=459&menu_id=304&menu_art_id=459&page=286

 

« Powrót

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.