Stop korona-oszustwom

18-02-2021

Od marca 2020 roku Stowarzyszenie Manko prowadzi kampanię informacją "Stop korona-oszustwom". Od początku pandemii przestępcy dwoją się i troją aby wykorzystać lęk, panikę i izolację seniorów w Polsce. Co chwilę powstają nowe techniki manipulacyjne. Oto najpopularniejsze z nich:

Fałszywe szczepionki
Mężczyzna oferował ampułki szczepionki na COVID-19 za 8 tys. zł. Oszust twierdził, że ma nieograniczony dostęp do szczepionek i posiada odpowiedni certyfikat. W trakcie spotkania oszust przekonywał, że szczepionka jest bezpieczna i wystarczy dla 4 osób.

Oszustwo na dezynfekcję przesyłki
Otrzymujemy sms, telefon lub maila z prośbą o dopłatę niewielkiej kwoty w celu dezynfekcji przesyłki. Jeśli nie wpłacimy wróci ona do nadawcy. Ofiara wchodzi w link zamieszczony w wiadomości i podaje swoje dane, aby zrealizować przelew. W ten sposób wyłudzacze zdobywają dane do konta bankowego

Oszustwo na dezynfekcję mieszkania
Tym razem złodzieje przebrani w kombinezony, wyposażeni w rękawice i okulary ochronne pukają do drzwi i proponują dezynfekcję mieszkań. Później natomiast, po opuszczeniu mieszkań przez ich lokatorów – plądrują i kradną!

Maseczka ze srebra
Na rynku pojawiły się specjalne, drogie maseczki w 100% zabezpieczające przez wirusem z cząsteczkami nano-srebra. Oczywiście maseczki z cudownego materiału to oszustwo.

Oszustwo na chorego wnuczka
Jest to zmieniona metoda oszustwa „na wnuczka”. Oszust dzwoni z prośbą o jak najszybsze opłacenie jego testów na koronawirusa lub całego leczenia. Senior ma przekazać pieniądze „koledze wnuczka” lub wykonać przelew. Pieniędzy nigdy nie odzyska.

Na niedopłatę za gaz i prąd
Oto wiadomość od naszej ambasadorki: Uwaga dostałam dziś takiego oszukańczego SMS: „PGNiG: Informujemy, że w związku z zadłużeniem na kwotę 12,45 zł na najbliższy dzień roboczy zleciliśmy odłączenie gazu. Zapłać teraz na link…” Oczywiście, jest to kolejna próba wyłudzenia pieniędzy.

Cudowne leki na koronawirusa
W związku z obecną sytuację epidemiczna, wielu oszustów wykorzystuje nasz niepokój o zdrowie, oferując sprzedaż fałszywych leków lub produktów, rzekomo zapobiegających zarażeniu się koronawirusem, w niewiarygodnie wysokich cenach. Warto przed zakupem jakichkolwiek leków konsultować się z lekarzem oraz kupować wyłącznie w aptekach.

Prezentacje sprzedażowe - gratisy
Po odmrożeniu gospodarki znowu w najlepsze kwitnie sprzedaż drogich garnków i sprzętu AGD podczas tzw. prezentacji. Dlatego ponownie ostrzegamy przed pokazami sprzedażowymi!

Seniorze, pamiętaj: nie ma NIC ZA DARMO. Żadna firma nie działa charytatywnie. Dlatego uważaj na hasła: BEZPŁATNE BADANIA, PREZENTY, GRATISY, NIEPOWTARZALNE OKAZJE. To tylko kuszące wabiki, które mają skłonić Cię do wyjścia z domu mimo epidemii i udziału w pozornie atrakcyjnym spotkaniu. W rzeczywistości chodzi o prezentację oferty handlowej i sprzedaż produktów w horrendalnych cenach.

Fałszywe e-maile
Policja ostrzega przed fałszywymi wiadomościami na elektronicznej skrzynce pocztowej, które informują o wezwaniu na Policję. Pobranie oraz otworzenie załączonego pliku może spowodować, że komputer zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. To z kolei może doprowadzić do kradzieży naszych danych osobowych lub zablokowania komputera. Następnie oszuści żądają okupu za odblokowanie go.

"Pracownicy" banku
Przestępcy nakłaniają swoje ofiary do pobrania aplikacji, która nielegalnie pobiera ich dane. Dodatkowo, oszuści proszą o podanie danych bankowych. Konsultanci banku nigdy nie zachęcają do pobierania żadnych aplikacji do szybkiej obsługi klienta. Konsultant nigdy nie zaloguje się do systemu za Ciebie – loguj się do konta wyłącznie na stronie banku. Konsultant infolinii nigdy nie prosi o podanie poufnych danych np. numerów dokumentów, numeru karty płatniczej czy kodu CVV.

Fałszywe zabezpieczenia finansowe
W związku z rosnącą dobową liczbą osób zakażonych, oszuści oferują liczne zabezpieczenia finansowe, które przypominają ubezpieczenia. Przestępcy przekonują, że ich usługa będzie służyć nabywcom przez cały okres pandemii i zachowają oni płynność finansową w tym czasie. Te osoby są manipulowane, że wykupienie takiej usługi jest dla nich niezbędne, aby przeżyć w obecnej sytuacji.

Odwoływane wydarzenia

Oszuści podszywający się pod organizatorów wycieczek, spektakli teatralnych czy koncertów nakłaniają ludzi do odzyskania pieniędzy z powodu odwołania lub zmiany terminu zarezerwowanej przez klienta atrakcji. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i podjąć próbę kontaktu bezpośrednio z firmą, z którą zawarliśmy umowę.

Fałszywe zbiórki
Po sieci krążą informacje zachęcające do wsparcia zbiórek pieniędzy na różne, szczytne cele. W dobie pandemii, oszuści podszywają się pod organizacje społeczne i próbują wyłudzić pieniądze na walkę z koronawirusem. Przed dokonaniem jakiejkolwiek wpłaty należy sprawdzić wiarygodność akcji i zweryfikować informacje na temat organizatora zbiórki.

Zobacz jak Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO - Głosu Seniora ostrzega przed oszustwami, które powstają podczas epidemii koronawirusa. Video znajduje się tutaj.

Źródło: Stowarzyszenie Manko / BB

Jakość powietrza