Pomagają i są blisko mieszkańców. Podsumowujemy ostatnie miesiące pracy ekodoradców

26-01-2021

Telefony, bezpośrednie wizyty u mieszkańców, spotkania w punktach konsultacyjnych i urzędzie. Ostatnie miesiące były bardzo pracowite dla ekodoradców Gminy Skawina. W ciągu 7 miesięcy swojej działalności odbyli ponad 5 tysięcy rozmów z mieszkańcami.

Ekodoradcy to pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, którzy są odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z mieszkańcami. To właśnie oni pełnią rolę “pośredników” między ludźmi, a przysługującymi im dofinansowaniami. Ekodoradcy zostali zatrudnieni w ramach programu ELENA, który finansuje 90% ich wynagrodzenia. Dzięki temu mieszkańcy naszej Gminy każdego dnia mogą liczyć na fachową pomoc i doradztwo od pięciu ekspertów, których głównym celem jest udzielenie pomocy w uzyskaniu dofinansowania do wymiany “kopciucha”, termomodernizacji budynku lub montażu odnawialnych źródeł energii. Pełna lista przysługujących mieszkańcom dofinansowań znajduje się tutaj.

Ponad 5000 indywidualnych rozmów o dofinansowaniach i ochronie powietrza.
Ekodoradcy programu ELENA rozpoczęli pracę w czerwcu 2020 roku. W ciągu zaledwie 7 miesięcy pracy odbyli 5100 rozmów z mieszkańcami, czyli średnio 720 miesięcznie. Konsultacje odbywały się na przykład, w trakcie kontroli domowych kotłowni lub w punktach konsultacyjnych. Rozmowa z mieszkańcem w trakcie sprawdzania palenisk jest szczególnie cenna. Kontrole mają charakter edukacyjny i pozwalają na bezpośrednie spotkanie z mieszkańcem, który dotychczas nie był zainteresowany pozbyciem się “kopcącego problemu”.

Ekodoradca wyjaśnia, dlaczego warto skorzystać z dofinansowania, jakie kwoty przysługują danemu mieszkańcowi oraz deklaruje chęć pomocy i poprowadzenia go przez cały proces pozyskiwania dotacji. Dzięki temu informacje o walce o czyste powietrze docierają nawet do tych osób, które nie śledzą informacji w internecie, nie odbierają telefonów oraz nie czytają ogłoszeń.

Ekodoradcy oprócz pracy w terenie kontaktowali się z mieszkańcami drogą telefoniczną. W trakcie lockdownu była to szczególnie cenna forma komunikacji. Mimo obostrzeń  ekodoradcy wciąż pozostawali w stałym kontakcie z mieszkańcami, przedstawiali im możliwe rozwiązania i pomagali w pozyskiwaniu dofinansowań.

Ekodoradcy rozmawiają z mieszkańcami także podczas tradycyjnych wizyt w Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie. Wydział Ochrony Powietrza znajduje się przy ul. Rynek 12 (wejście od ulicy Krzywej).

Częste i regularne kontakty z mieszkańcami przynoszą konkretne efekty. Dzięki zaangażowaniu ekodoradców w ciągu siedmiu miesięcy zrealizowano inwestycje na kwotę ok. 3 mln 800 tys. zł. Środki przeznaczano na wymianę “kopciuchów”, termomodernizację budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Jesteśmy dla Was.
Każdy zainteresowany może skontaktować się z ekodoradcą, przyjść do niego lub zadzwonić i uzyskać fachową pomoc oraz wsparcie. Ekspert chętnie odpowie na wszystkie pytania, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, to może przyjechać bezpośrednio do zainteresowanego i sprawdzić na miejscu, jakie działania należy podjąć, by zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło. Zachęcamy do kontaktu!

• Dawid Kapusta - inspektor, eko-doradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: d.kapusta@gminaskawina.pl,  tel.: 12 2770 167, pok. 1
  • dr inż. Sławomira Żurek - inspektor, eko-doradca (projekt EKO-TEAM)
    e-mail: s.zurek@gminaskawina.pl, tel.: 12 2770 168, pok. 3