22°C

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nowe Warunki Techniczne obowiazujące od 2021 roku (WT2021)

Nowe Warunki Techniczne obowiazujące od 2021 roku (WT2021)

25-01-2021

Wraz z rozpoczęciem 2021 roku w życie weszły nowe warunki dotyczące wymagań technicznych. Będą one obowiązywały zarówno w nowobudowanych budynkach jak i w już istniejących, podlegających rozbudowie i termomodernizacji po 31 grudnia 2020 roku.                                 

Budynki powstające zgodnie z nowymi wymaganiami technicznymi będą dużo mniej narażone na utraty ciepła, przez co rachunki za ogrzewanie w takich domach będą zdecydowanie niższe niż w już istniejących budynkach o mniejszych wymaganiach.

Warunki Techniczne określają m.in. maksymalne zapotrzebowanie na energię na 1 m2 na rok oraz maksymalne parametry określające szybkość utraty ciepła z domu przez ściany, okna, drzwi itd.

Wartości te warunkują na przykład grubość warstwy ocieplenia (np.styropianu, wełny mineralnej), jaką należy użyć w przypadku ocieplenia którejś z przegród budowlanych w domu, jak również jakie wartości przenikalności cieplnej ma mieć dana przegroda (w tym stolarka drzwiowa i okienna). Dzięki wprowadzeniu nowych warunków technicznych mieszkańcy mogą teraz wybierać okna i drzwi o parametrach spełniające ich oczekiwania, ponieważ producenci muszą dostosować swoje produkty do tych przepisów.

Celem ciągłych zmian w Warunkach Technicznych jest udoskonalenie budynków, aby zapewniały komfort cieplny użytkownikom jednocześnie nie generując przy tym wysokich kosztów za ich użytkowanie. Nowe ekologiczne źródło ciepła w połączeniu z dobrze ocieplonym budynkiem daje gwarancję niższych rachunków.

W związku z WT2021 w projekcie nowego domu należy zwrócić uwagę na:

  • skuteczną termoizolację wszystkich przegród zewnętrznych domu,
  • montaż okien z niskim współczynnikiem przenikania ciepła U,
  • instalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zastosowanie instalacji grzewczej z możliwością wykorzystania energii słonecznej,
  • unikanie i usuwanie mostków termicznych,
  • stosowanie materiałów izolacyjnych dobrej jakości w ścianach, na stropie i fundamentach.

Ogrzewanie domu odpowiadające wymogom WT 2021 można zrealizować poprzez pompy ciepła, kotły kondensacyjne oraz panele słoneczne i instalacje fotowoltaiczne do podgrzewania wody i wytwarzania energii elektrycznej.

Wyeliminowanie kotłów na paliwa kopalne, które negatywnie wpływają na środowisko, będzie się oczywiście wiązać z pewnymi kosztami. Oparcie się na odnawialnych źródłach energii przyniesie jednak szybko wymierne korzyści finansowe i wygodę. Budując dom, warto pomyśleć o przyszłości – w końcu często jest to inwestycja na całe życie.

Najwięcej ciepła w budynkach ucieka przez dach, dlatego to w tym miejscu izolacja jest najważniejsza. Nowy budynek, aby mógł zostać odebrany w 2021 roku, musi być zaprojektowany zgodnie z tymi standardami. Istniejący budynek może również zostać przystosowany do takich standardów. Bezsprzecznie stanie się bardziej odporny na ubytki ciepła. Ocieplenie takie może zostać częściowo zrefundowane w ramach Czyste Powietrze.

Ekodoradcy Gminy Skawina wskażą potencjalne źródła sfinansowania termomodernizacji istniejących budynków - zapraszamy do kontaktu z pracownikami Wydziału Ochrony Powietrza UMiG w Skawinie ul. Rynek 12 w Skawinie - wejście od ul. Krzywej tel. 12 277 01 67.

Szacowane roczne koszty ogrzewania dla budynków w standardzie Warunków Technicznych  2017 i Warunków Technicznych 2021 o takiej samej powierzchni i kubaturze.

Paliwo użyte do ogrzewania: pellet drzewny klasy A1 o wartości opałowej 17 MJ/kg, cena: 950 zł/tona.

 

Źródło: OP

« Powrót

Drukuj

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.