Wiadomości NGO

Program współpracy na rok 2021

29-10-2020

Rada Miejska zatwierdziła na wczorajszym posiedzeniu program współpracy z NGO na 2021 rok! Znajdziecie w nim zupełnie nowy obszar konkursowy z zakresu ekologii i bardziej szczegółowy podział konkursów z zakresu sportu, a także dłuższy czas realizacji zadań dla wypoczynku letniego i zimowego.

Na wczorajszej sesji Rada Miejska w Skawinie zatwierdziła uchwałę w sprawie przyjęcia „Rocznego programu współpracy Gminy Skawina z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami określonymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na 2021 r.”.

Co nowego w programie współpracy?

W 2021 roku uruchamiamy całkowicie nowy obszar konkursowy: „Działania na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego”. Może w nim wziąć udział każda organizacja, która ma wpisany taki obszar działania w swoim statucie. Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w tym konkursie, ale Wasz statut nie przewiduje obecnie działań na rzecz ekologii, skontaktujcie się z naszym Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi (KLIKNIJ TUTAJ) – konsultanci podpowiedzą Wam, jak się do tego zabrać!

Mamy też nowy podział konkursów z zakresu sportu. Przypomnijmy – w zeszłym roku po raz pierwszy został wydzielony odrębny konkurs dla klubów sportowych biorących udział w rozgrywkach ligowych w piłce nożnej. Chcemy maksymalnie uprościć składanie wniosków i zwiększyć przejrzystość i precyzyjność ich oceny, dlatego w 2021 roku pójdziemy o krok dalej i zorganizujemy dwa odrębne konkursy (z odpowiednio dostosowanymi kryteriami oceny) dla pozostałych dyscyplin sportowych.

W obszarze sportu będziemy więc mieć aż 3 konkursy:

• działalność wspierająca rozwój sportu w dyscyplinie piłka nożna
  • zajęcia sportowo-rekreacyjne, szkolenia sportowe
  • imprezy sportowo-rekreacyjne i turystyczne, zawody, turnieje

Inwestujemy w konsultacje, szkolenia i mentoringi

Oprócz wsparcia finansowego będziemy wspierać nasze NGO również na poziomie konsultacyjno-doradczym. W 2021 r. przeznaczymy 120 000,00 zł na działanie naszego Centrum Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, które wspiera NGO pod kątem merytorycznym: organizuje szkolenia, konsultuje wnioski, pomaga zdobywać środki z funduszy pozagminnych.

NGO podczas pandemii

Wiemy, że to był dla Was bardzo ciężki rok. Mimo wielu przeszkód bardzo duża część organizacji realizowała swoje zadania, dostosowując je w miarę swoich możliwości do zmieniających się przepisów. W 2021 r. będziemy zwracać szczególną uwagę na to, by zadania, które otrzymają dotację, posiadały alternatywny scenariusz działań na wypadek utrzymania obostrzeń związanych z pandemią – dzięki temu będzie Wam łatwiej zaplanować swoje działania, zrealizować je i, na koniec, rozliczyć.

Link do informacji w BIP: KLIKNIJ TUTAJ.

Więcej informacji na ten temat uzyskacie od:

Załączniki: