STOP suszy! Jakie są korzyści z ograniczenia przycinania trawy?
22-04-2020
Wolny czas i ciepłe dni sprzyjają pracom porządkowym wokół domu, zaczyna się też okres koszenia trawników. Czy powinno się kosić trawniki w okresie bezdeszczowym, kiedy po ciepłej, bezśnieżnej zimie grozi nam kolejna sucha wiosna i lato?Jakie są korzyści z ograniczenia przycinania trawy?
Wyższa trawa utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi - przeciwdziała jej przesuszaniu się. Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci, przycięta za nisko wysycha, co skutkuje parowaniem wody z ziemi, a w perspektywie nadchodzących susz woda jest bezcenna i powinniśmy ją oszczędzać.
Nowa kampania razem powiedzmy: STOP SUSZY! Jedną z propozycji Polskich Wód jest zakładanie łąk kwietnych celem ograniczenia parowania wody z gruntu.
Trawa obniża temperaturę powietrza. Im wyższa, tym zdaniem ekologów lepiej działa. Pomiary przeprowadzone pokazują, że trawnik może być nawet chłodniejszy o 20 st. od gołej ziemi.
Trawa to również jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla. Wyższa trawa asymiluje dwutlenek węgla (wchłanianie CO2), krótka trawa po skoszeniu i przesuszeniu nie jest sprawnym aparatem asymilacyjnym, tak więc nie będzie tlenu pozostanie dwutlenek węgla, nasz ślad węglowy urośnie.
Trawa pochłania też szkodliwe pyły i cząsteczki z powietrza odpowiedzialne za zanieczyszczenie powietrza.
Wysokie trawy to także bioróżnorodność. To w nich mieszkają jeże, jaszczurki lub żaby. Im większa jest bioróżnorodność, tym lepiej z punktu widzenia ochrony środowiska. Im wyższa trawa, tym więcej owadów, a te z kolei przyciągają ptaki. Natura rozkwita.
Wyższa trawa to ograniczenie emisji hałasu oraz spalin z kosiarek.
Jak przeciwdziałać zmianom klimatycznym małymi krokami, chronić się przed skutkami suszy? Może warto zacząć od siebie?
Gdzie należy kosić trawę?
Tereny boisk do gry oraz miejsca, gdzie mogą ograniczać widoczność, a tym samym stwarzać niebezpieczeństwo na drodze. Dlatego należy kosić pasy trawy wzdłuż dróg.
Jeżeli skosimy trawę przeznaczmy ją do kompostowania i wykorzystajmy ponownie do wzbogacenia gleby w materię organiczną (próchnicę), co sprzyja zwiększaniu zasobów wody gruntowej lub też wykorzystajmy trawę do ściółkowania na grządkach w ogródku, co również ograniczy transpirację wody z gruntu.