Aktualności edukacja ekologiczna

Zapraszamy na warsztaty „Oddychać po ludzku”!

21-11-2017

Zapraszamy na cykl warsztatów pn. „Oddychać po ludzku”, które odbędą się  w Radziszowie (30 listopada 2017 r.), Wadowicach i Zakopanem. Uczestnicy zapoznają się z zapisami wdrażanej uchwały antysmogowej oraz przekonają się o korzyściach płynących z wymiany starych kotłów węglowych.

Kilka ostatnich lat poświęcono na uświadomienie mieszkańcom, jak bardzo szkodliwe jest zanieczyszczone powietrze. W efekcie tego Małopolska była pierwszym województwem, które przyjęło uchwałę antysmogową, a którą przyjmują w chwili obecnej kolejne województwa. Przyszedł czas by zastanowić się jak ją realizować i jak przekonywać mieszkańców do wymiany pieców. Kolejna edycja akcji pn. „Oddychać po ludzku” opracowana została w formie warsztatów!

Czym palisz, tym oddychasz - powtarzane od dawna - Jeśli palisz odpadami, to oddychasz śmieciowym powietrzem. Jeśli palisz mułem, czy flotem, to wszystkie szkodliwe i rakotwórcze substancje w nich zawarte wracają do Twoich płuc.

Jak z tym walczyć? Po kilku latach alarmów smogowych, apeli do władz, działań aktywistów i akcji „Gazety Wyborczej” pn. „Oddychać po ludzku” przyjęta została uchwała antysmogowa dla Małopolski. Oznacza to, iż od 1 lipca 2017 r. w całym województwie nie można palić w domach mułów, flotów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nie można także instalować kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, muszą zainstalować kocioł spełniający warunki ekoprojektu. Takie kotły emitują nie więcej niż 40 mikrogramów na metr sześcienny pyłów.

Uchwała dla Małopolski zakłada także, iż mieszkańcy, którzy mają kotły niespełniające standardów emisyjnych, w ciągu pięciu lat tzw. okresu przejściowego zobowiązani są do wymiany starych pieców na nowoczesne kotły do końca 2022 r. Natomiast do końca 2026 r. należy wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy. Wdrożenie uchwały wymaga odpowiedniego wyjaśnienia jej zapisów mieszkańcom tak by były w pełni zrozumiałe oraz przygotowanie się do kontroli.

Kolejna odsłona akcji „Oddychać po ludzku”, odbędzie się w Zakopanem, Wadowicach i Skawinie, gdzie podczas warsztatów organizowanych wspólnie z Marszałkiem Województwa zostaną omówione kwestie sposobu  wdrożenia przepisów uchwały oraz  przekonania mieszkańców, że warto już dziś wymienić stary kocioł.

Rejestracja osób zainteresowanych udziałem w warsztatach: spotkanie@krakow.agora.pl. Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona.

Organizatorem warsztatów jest „Gazeta Wyborcza”, a w każdym spotkaniu weźmie udział przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego.

Warsztaty odbędą się:

• 24 listopada 2017 r. w Zakopanem, godz. 11.00 -14.00 (Urząd Miasta Zakopane, ul. Kościuszki 13)
  • 28 listopada 2017 r. w Wadowicach, godz. 11.00 -14.00 (Urząd Miasta Wadowice, pl. Jana Pawła II 23)
  • 30 listopada 2017 r. (czwartek) w godz. 11.00 - 14.00 w  Radziszowie,  Dwór Dzieduszyckich , ul. Szkolna 4

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach!

Źródło: RS