Aktualności edukacja ekologiczna

„VI Targi ekoCIEPŁA” - relacja z wydarzenia

30-11-2017

14 listopada z okazji Dnia Czystego Powietrza miały miejsce VI Targi ekoCIEPŁA. Hasłem przewodnim tego wydarzenia było: „Pellet i gaz nie taki straszny”. Chcąc poszerzyć wiedzę mieszkańców na temat pelletu i kotłów przeznaczonych do jego spalania zaprosiliśmy kilku wystawców.


Najważniejszą zaletą kotłów pelletowych jest wygoda ich użytkowania, zdecydowanie większa niż innych kotłów na paliwa stałe. Wiąże się to po pierwsze z tym, że są to kotły w ogromnym stopniu zautomatyzowane, które potrafią same się rozpalić po wygaszeniu (uruchamianie palnika przez sterownik). Także duża część obecnie oferowanych kotłów ma w standardzie samooczyszczające się palenisko.

- Obsługa takiego kotła niewiele różni się od obsługi kotła gazowego, trzeba jedynie raz na jakiś czas zasypać paliwem zasobnik. Paliwo to jest właśnie drugim czynnikiem wpływającym na wygodę, gdyż pellet jest paliwem bardzo czystym, którym nie pobrudzimy sobie rąk jak w przypadku węgla i nie wbijemy sobie drzazgi w palec jak w przypadku drewna opałowego - mówi Krzysztof Szulada, ekodoradca z naszej gminy. Pellet najczęściej pakowany jest w wygodne worki, z których wystarczy przesypać go do zasobnika kotła. Przy spalaniu pelletu powstaje zdecydowanie mniej popiołu niż w wypadku węgla. W przypadku węgla jest to około 150 kg popiołu na tonę - w przypadku pelletu około 5 kg na tonę. Popiół z pelletu można wykorzystać wielorako, chociażby do użyźnienia ogródka. Nie brudzimy też komina, gdyż nie powstaje ani sadza ani smoła.

Następną równie ważną zaletą kotłów na pellet jest ich ekologiczność. Większość tego typu konstrukcji spełnia wszystkie, najbardziej restrykcyjne normy w tym Ekoprojekt. Kolejną zaletą kotłów pelletowych jest ich bardzo wysoka sprawność, w najlepszych konstrukcjach osiąga ona ok. 95%. Przy obecnie rosnących cenach węgla koszt zakupu tony dobrego ekogroszku i pelletu jest porównywalny i waha się na poziomie 800-900zł/tonę. Kaloryczność pelletu jest jednak mniejsza i aby uzyskać ten sam efekt grzewczy trzeba spalić ok 20% więcej pelletu niż ekogroszku. Koniecznie jednak zwracajmy uwagę na jakość jednego i drugiego, gdyż zawsze znajdzie się nieuczciwy sprzedawca. Kotły pelletowe to urządzenia bardzo nowoczesne wyposażone w wiele rozwiązań ułatwiających ich obsługę. Kocioł taki możemy nawet obsługiwać zdalnie za pomocą internetu lub nawet aplikacji w naszym smartfonie.

 

Zapraszamy do kontaktu:

Wydział Rozwoju i Strategii
ul. Rynek 12 wejście od ul. Krzywej, 32-050 Skawina

Krzysztof Szulada,  ekodoradca
tel.: 12 2770 168, kom.: 789 204 751, e-mail: ekodoradca@gminaskawina.pl

Źródło: RS

« Powrót

Drukuj

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.