Aktualności edukacja ekologiczna

Przedszkolaki walczą ze smogiem

05-12-2017

Co to jest powietrze? Jak bardzo jest nam wszystkim potrzebne? Skąd się bierze smog? Od września w Przedszkolu nr 3 w Skawinie przeprowadzono wiele działań, których celem była edukacja dzieci dotycząca zanieczyszczenia powietrza, w tym smogu i jego skutków dla życia i zdrowia ludzi - zapraszamy!


Dzieci zastanawiały się, jak sprawić, by powietrze, którym oddychamy było czystsze, a tym samym zdrowsze. Najcenniejszą częścią tych rozważań były jednak propozycje działań, których podjąć się mogą nawet małe dzieci m.in.

  • zmniejszenie zużycia papieru,
  • sadzenie drzew,
  • zachęcanie rodziców do zrezygnowania z jazdy samochodem na rzecz komunikacji zbiorowej czy roweru,
  • przypominanie im o zabraniu ekotoreb na zakupy, a także segregowanie i ponowne wykorzystanie surowców wtórnych. Dla przykładu „Biedronki” wraz z rodzicami wykonały eko - instrumenty udowadniając tym samym, że ze śmieci może powstać wiele ciekawych i praktycznych przedmiotów.
     

W listopadzie poruszony został problem ogrzewania domów tradycyjnymi metodami, czyli m.in. piecami węglowymi, które stanowią poważne źródło niskiej emisji w naszym regionie. Dzieci dowiedziały  się wówczas o cieple sieciowym jako jednym z ekologicznych źródeł ciepła i ciepłej wody użytkowej w naszych domach. Podsumowaniem zajęć był zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciele Trójki, Urząd Miasta i Gminy Skawina oraz CEZ Skawina konkurs dla dzieci i rodziców na zaprojektowanie plakatu promującego ciepło sieciowe.


27 listopada Przedszkolaki z „Trójki” przeszły w antysmogowym pochodzie ulicami aż na rynek miasta, zwracając uwagę mieszkańców na problem pojawiającego się co roku w okresie grzewczym trującego wszystkich skawińskiego smogu, którego tak bardzo chcielibyśmy uniknąć.

Źródło: Przedszkole nr 3

« Powrót

Galeria

Drukuj

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.