Aktualności edukacja ekologiczna

Odblaskowe sprzątanie świata w Woli Radziszowskie

02-10-2017

15 września uczniowie Szkoły Podstawowej z Woli Radziszowskiej uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji sprzątania świata, która odbyła się pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Tegorocznym głównym założeniem kampanii jest dostrzeżenie w odpadach zamiast zwykłych śmieci, ich potencjału jako surowca wtórnego.

Dzieci w ramach ogólnopolskiej kampanii przeszły ulicami Woli Radziszowskiej zbierając folie, papiery, butelki, PET-y czy kapsle. Głównym założeniem tegorocznej akcji sprzątania świata jest uświadomienie, iż wiele odpadów, takich właśnie jak np. plastikowe butelki, puszki czy zakrętki mogą zostać poddane procesowi recyklingu i należy potraktować je jako surowiec wtóry. W trakcie sprzątania okazało się jak wiele jest takich „śmieci" - każda klasa przynosiła na teren szkoły po kilka wypełnionych po brzegi worków. Dodatkowym aspektem udziału szkoły w kampanii było zwrócenie uwagi mieszkańców do aktywnego działania na rzecz środowiska i promowania obowiązującego od 1 lipca 2017 r. nowego standardu selektywnej zbiórki odpadów.

Organizatorki sprzątania zadbały również o to, by uczniowie byli widoczni na drodze. Nieuchronnie zbliża się jesień i priorytetem staje się bezpieczeństwo. Po zmroku widoczność spada niemal do zera, tak więc kamizelka odblaskowa może uratować życie. - Mamy nadzieję, że tą akcją nasi podopieczni zachęcili mieszkańców wsi zarówno do noszenia odblasków jak i do segregowania śmieci - przekonują Anna Pachytel i Krystyna Olejniczak, odpowiedzialne za przebieg akcji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!