10-01-2017
W miejscowości Krzywaczka (powiat myślenicki) zlokalizowane zostało 5. w Małopolsce ognisko ptasiej grypy. W gospodarstwie będącym ogniskiem choroby drób i ptaki ozdobne zostały uśmiercone i zutylizowane. Ptaki były hodowane wyłącznie na własne potrzeby. Na teren gospodarstwa wstęp jest wzbroniony.
Mieszkańcy Woli Radziszowskiej oraz Radziszowa, tereny te pozostają w najbliższym położeniu w stosunku do ogniska, zostali poinformowani o możliwości wystąpienia wirusa ptasiej grypy i obowiązku podjęcia działań zapobiegających rozprzestrzenianiu wirusa, w tym o zasadach bioasekuracji.
Jak się chronić przed rozprzestrzenianiem wirusa ptasiej grypy?
Przede wszystkim ptactwo domowe należy trzymać w zamknięciu i izolacji od warunków zewnętrznych:
Służby weterynaryjne robią wszystko, by jak najszybciej zdusić ognisko choroby i nie dopuścić do jej rozprzestrzeniania się. Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie zaleceń. Również na terenach nie objętych bezpośrednio akcją bioasekuracji. Ogniska ptasiej grypy są już w całej Polsce i nie wiadomo, gdzie pojawi się następne. We własnym interesie lepiej więc zapobiegać, niż później martwić się o konsekwencje.
Skąd wiadomo, że to ptasia grypa?
Obecną, wysoce zjadliwą chorobę grypy wśród ptaków wywołuje wirus H5N8. Inkubacja choroby trwa od kilku godzin do kilku dni. Jej objawy kliniczne to:
Padnięcia ptaków mogą być też nagłe, bez widocznych objawów. Miejmy oczy otwarte. Każdy wypadek wystąpienia choroby w hodowlach drobiu i innych ptaków należy natychmiast zgłaszać do służb weterynaryjnych.
Informację o dzikim, martwym ptactwie proszę przekazywać do:
Uwaga na ptasie odchody! To one są główną drogą rozprzestrzeniania się tej choroby!
Czy nam zagraża ptasia grypa?
Jest to choroba ptaków i przede wszystkim ptaków. Człowiek nie może się nią zarazić w takiej samej postaci. Ale wirus ptasiej grypy może powodować nasilenie chorób, na które ktoś już cierpi. Podobnie u człowieka, jak i u zwierząt. Dlatego należy przywiązywać dużą uwagę do higieny: mycia rąk, prania ubrań i mycia sprzętów, które miały kontakt z ptasimi odchodami, a także z jajkami.
Rynek 1, 32-050 Skawina
Tel. centrala: +48 12 277 01 00
Fax +48 12 277 01 10
Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30
© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.