Aktualności OŚ

Uważajmy na barszcz Sosnowskiego!

06-06-2016

W ostatnim czasie w całej Polsce głośno zrobiło się na temat „Barszczu Sosnowskiego”. Z uwagi na stwierdzone na terenie naszego kraju miejsca występowania tej niebezpiecznej rośliny, prosimy wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o zapoznanie się z poniższym artykułem.

Barszcz Sosnowskiego należy do roślin inwazyjnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ekosystemu a także dla zdrowia i życia ludzi, a w szczególności dla małych dzieci i osób cierpiących na alergie.

 

Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, a także na poboczach dróg. Rośnie ona przede wszystkim na opuszczonych i zaniedbanych nieruchomościach, na tzw. nieużytkach i niekoszonych łąkach.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren. Włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.

 

W świetle obowiązującego prawa nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w kraju obowiązku zwalczania organizmu niekwarantannowego, a tym samym wydawania decyzji administracyjnej nakazującej zwalczanie tej rośliny. Dlatego właściciele i użytkownicy gruntów, w przypadku stwierdzenia wystąpienia roślin barszczu Sosnowskiego, we własnym zakresie winni zadbać o właściwą kulturę rolną, nie dopuszczając do zachwaszczenia, wykorzystując przy tym metody agrotechniczne i chemiczne.

 

 

METODY ZWALCZANIA BARSZCZU SOSNOWSKIEGO

Jest kilka metod likwidacji barszczu, lecz warunkiem osiągnięcia sukcesu jest połączenie kilku z nich. Zabiegi mające na celu usunięcie barszczu mogą być przeprowadzane następującymi metodami: 

  • Metoda chemiczna – zastosowanie herbicydów. Jest to obecnie najpopularniejszy sposób walki z chwastami. Wśród wielu dostępnych na rynku środków chemicznych szczególnie poleca się mieszankę preparatu Basta z Chwastoxem extra oraz Round-up. Pomijając negatywne skutki środowiskowe nadmiernego i niewłaściwego zastosowania herbicydów, mimo szerokiej gamy środków chemicznych ich użycie względem barszczu nie jest całkowicie skuteczne. Warunkiem likwidacji roślin jest bowiem zniszczenie szyjki korzeniowej i korzeni, a żaden z dotychczas badanych środków nie spowodował widocznych uszkodzeń tych części.
  • Metoda mechaniczna – ścinanie całych roślin, bądź tylko pędów kwiatowych, w celu zapobiegnięcia wydaniu nasion. Metoda ta skutecznie ogranicza wytwarzanie nasion i ich rozsiewanie, jednak nie niszczy całkowicie barszczu. Ścięte rośliny odrastają, a usuwanie pędów kwiatowych przyczynia się do szybkiego wegetatywnego rozmnażania się roślin za pomocą bardzo żywotnych podziemnych części.
  • Metoda agrotechniczna – zabiegi agrotechniczne prowadzone na polach uprawnych. Zabiegi te niszczą siewki w pierwszej fazie ich rozwoju, lub znacznie ograniczają kiełkowanie rozłupek. Metoda ta sprawdza się jedynie w przypadku pól uprawnych i nie prowadzi do wyeliminowania rośliny z siedliska.
  • Metoda przecinania korzenia – przecinanie ostrym szpadlem korzenia na głębokości poniżej 10 cm. Jeśli część rośliny jest przykryta warstwą ziemi należy przeciąć korzeń głębiej – ok 25 cm pod powierzchnią ziemi. Ścięte części rośliny powinny zostać wyrwane i zniszczone lub pozostawione do wyschnięcia. Metoda rekomendowana jako skuteczna, ale ze względu na duży nakład pracy zalecana na stanowiska poniżej 200 osobników.

Wiele z ww. opisanych metod kontroli inwazji może spowodować całkowite zniszczenie roślinności. Każda z przeprowadzanych strategii niszczenia barszczu powinna zatem zakładać działania rekultywacyjne, mające na celu odtworzenie pokrywy roślinnej.

W miejscach, gdzie doszło do rozsiania nasion barszczu, walkę należy zaplanować na 5-6 lat (zgodnie z żywotnością nasion).


UWAGA! Wszystkie osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego, bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę, muszą mieć świadomość o szkodliwości oraz toksycznych i parzących właściwościach tej rośliny, ponadto muszą zastosować odpowiednie ubrania ochronne.


W związku z powyższym prosimy wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Skawina o baczną obserwację swoich nieruchomości, wykaszanie nieużytków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się barszczu Sosnowskiego w naszej gminie. W przypadku jego wystąpienia należy rośliny niezwłocznie usunąć.


Zalecamy zapoznać się z informacją na temat samej rośliny oraz sposobów bezpiecznego jej usuwania (informacja w załączniku pod artykułem lub   KLIKNIJ TUTAJ).

 

Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina, Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Rynek 3, pok. 4.

 

Przydatne linki:

Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego - http://barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl/

barszcz.edu.pl -  http://barszcz.edu.pl/jak-wyglada-barszcz-sosnowskiego-i-barszcz-olbrzymi/

Załączniki:

« Powrót

Drukuj

Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Rynek 1, 32-050 Skawina

Tel. centrala: +48 12 277 01 00

Fax +48 12 277 01 10

urzad@gminaskawina.pl

Godziny pracy

Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30

© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.