06-06-2016
W ostatnim czasie w całej Polsce głośno zrobiło się na temat „Barszczu Sosnowskiego”. Z uwagi na stwierdzone na terenie naszego kraju miejsca występowania tej niebezpiecznej rośliny, prosimy wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o zapoznanie się z poniższym artykułem.
Barszcz Sosnowskiego należy do roślin inwazyjnych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ekosystemu a także dla zdrowia i życia ludzi, a w szczególności dla małych dzieci i osób cierpiących na alergie.
Roślina ta występuje głównie na terenach wilgotnych, w pobliżu cieków wodnych, kanałów i rowów, a także na poboczach dróg. Rośnie ona przede wszystkim na opuszczonych i zaniedbanych nieruchomościach, na tzw. nieużytkach i niekoszonych łąkach.
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną silnie zachwaszczającą teren. Włoski na liściach i łodygach wytwarzają parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody, wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
W świetle obowiązującego prawa nie ma obecnie możliwości wprowadzenia w kraju obowiązku zwalczania organizmu niekwarantannowego, a tym samym wydawania decyzji administracyjnej nakazującej zwalczanie tej rośliny. Dlatego właściciele i użytkownicy gruntów, w przypadku stwierdzenia wystąpienia roślin barszczu Sosnowskiego, we własnym zakresie winni zadbać o właściwą kulturę rolną, nie dopuszczając do zachwaszczenia, wykorzystując przy tym metody agrotechniczne i chemiczne.
METODY ZWALCZANIA BARSZCZU SOSNOWSKIEGO
Jest kilka metod likwidacji barszczu, lecz warunkiem osiągnięcia sukcesu jest połączenie kilku z nich. Zabiegi mające na celu usunięcie barszczu mogą być przeprowadzane następującymi metodami:
Wiele z ww. opisanych metod kontroli inwazji może spowodować całkowite zniszczenie roślinności. Każda z przeprowadzanych strategii niszczenia barszczu powinna zatem zakładać działania rekultywacyjne, mające na celu odtworzenie pokrywy roślinnej.
W miejscach, gdzie doszło do rozsiania nasion barszczu, walkę należy zaplanować na 5-6 lat (zgodnie z żywotnością nasion).
UWAGA! Wszystkie osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego, bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę, muszą mieć świadomość o szkodliwości oraz toksycznych i parzących właściwościach tej rośliny, ponadto muszą zastosować odpowiednie ubrania ochronne.
W związku z powyższym prosimy wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Skawina o baczną obserwację swoich nieruchomości, wykaszanie nieużytków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się barszczu Sosnowskiego w naszej gminie. W przypadku jego wystąpienia należy rośliny niezwłocznie usunąć.
Zalecamy zapoznać się z informacją na temat samej rośliny oraz sposobów bezpiecznego jej usuwania (informacja w załączniku pod artykułem lub KLIKNIJ TUTAJ).
Więcej informacji na ten temat można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina, Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska, Rynek 3, pok. 4.
Przydatne linki:
Środowisko bez Barszczu Sosnowskiego - http://barszczsosnowskiego.ur.krakow.pl/
barszcz.edu.pl - http://barszcz.edu.pl/jak-wyglada-barszcz-sosnowskiego-i-barszcz-olbrzymi/
Rynek 1, 32-050 Skawina
Tel. centrala: +48 12 277 01 00
Fax +48 12 277 01 10
Poniedziałek 8.00 - 17.00
Wtorek 7.30 - 15.30
Środa 7.30 - 15.30
Czwartek 7.30 - 15.30
Piątek 7.30 - 14.30
© 2009 by UMIG Skawina. Aplikacje internetowe i tworzenie stron WWW by ESC SA.