Aktualności edukacja ekologiczna

Sprzątanie Świata z uczniami ZSP w Krzęcinie!

13-10-2014

We wtorek, 23 września br. w Szkole Podstawowej w Krzęcinie odbyły się coroczne obchody akcji "Sprzątanie Świata", w których udział wzięli nauczyciele i społeczność uczniowska. Szczegóły poniżej.

Uczestnicy zajęć koła przyrodniczego, pod kierunkiem opiekuna, przygotowali z tej okazji przedstawienie zatytułowane "Sprzątajmy świat", które obejrzeli wszyscy uczniowie z klas I – VI. Dzieci zostały zapoznane z genezą i historią akcji, a także z sylwetkami jej inicjatorów i propagatorów w Polsce i w świecie. Przedstawienie miało na celu uświadomienie uczniom, że każdy z nas jest współodpowiedzialny za stan środowiska, w którym żyjemy, ponieważ każdy z nas jest producentem śmieci. Dlatego konieczne jest ich segregowanie i odpowiednie przetwarzanie, dzięki którym można znacznie ograniczyć wielkość i liczbę miejsc potrzebnych do ich składowania. Zwrócona została również uwaga na negatywne konsekwencje wyrzucania śmieci do lasu i tworzenie tzw. "dzikich wysypisk", które nie tylko odstraszają swoim wyglądem, ale mają niekorzystny wpływ na faunę i florę lasu.

Elementem apelu poświęconego akcji była wystawa prac plastycznych dzieci obrazująca korzyści płynące z segregacji i odpowiedniego składowania śmieci, a także ukazująca piękno naszej planety.

Po apelu uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą ekologii i recyklingu, która pomogła usystematyzować i utrwalić wiadomości uzyskane w czasie oglądania przedstawienia.

W związku z niesprzyjającą pogodą i znacznymi opadami deszczu uczniowie nie wyszli zbierać śmieci na terenie szkoły. W zamian odbyły się dyskusje ekologiczne w klasach, prowadzone pod kierunkiem wychowawców.

Źródło: ZSP w Krzęcinie