Aktualności edukacja ekologiczna

Sprzątanie Świata w Zelczynie!

08-10-2014

W piątek, 19 września, w Szkole Podstawowej w Zelczynie, w ramach ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata” przebiegającej pod hasłem „Turysto szanuj środowisko”, odbyły się zajęcia mające przypominać o tym, że o środowisko powinniśmy dbać również w czasie wakacji, wyjazdów oraz wycieczek.

W pierwszej części przeprowadzone zostały dwie prezentacje: dla klas 1-3 (przygotowana przez Natalię Charnas) oraz dla klas 4-6 (zreferowaną przez Marcina Kaszubę). Ich treści dotyczyły oddziaływania turystyki oraz rekreacji na środowisko naturalne lasów, jezior, gór oraz żyjących w nich zwierząt. Dlatego też odpowiedziano na pytania co powinniśmy robić, aby zmniejszać negatywny wpływ człowieka na przyrodę oraz w jaki sposób możemy ograniczyć tworzenie odpadów.

Młodsze klasy chętnie brały udział w ustaleniu podstawowych zasad, jakie powinny obowiązywać podczas pobytu w lesie, nad jeziorem, w górach oraz nad morzem. Ich uczniowie wzięli również udział w krótkim quizie, w którym pytania dotyczyły obejrzanej wcześniej prezentacji. W drugiej części zajęć, młodsze klasy zostały zaproszone do przygotowania prac plastycznych dotyczących hasła Turysto szanuj środowisko! (Najładniejsze prace znajdziemy wywieszone na tablicy na szkolnym korytarzu). Trzecioklasiści pod okiem Renaty Młynarczyk układali list do króla Czystka Ekologicznego:

„Drogi Królu Czystku Ekologiczny!

Piszę ten list, ponieważ chcę Cię odwiedzić. Interesują mnie w Ekolandii zwierzęta, rośliny i wasz tryb życia. Chciałabym się dowiedzieć co jecie, jakie zwierzęta hodujecie i przede wszystkim pragnę dowiedzieć się jak funkcjonuje wasz ekosystem. Bardzo lubię malować i jeździć konno. A więc gdybym przyjechała do Ekolandii, miałabym co robić! Fascynuje mnie też budowa domów z materiałów naturalnych oraz hodowanie ekologicznych roślin. Żegnaj Królu Czystku Ekologiczny! Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Ciebie i całą Ekolandię! Chciałabym u Was zamieszkać!

Ola Pacułt”

„Drogi Królu Czystku Ekologiczny!

Piszę do Ciebie list, ponieważ chciałabym odwiedzić Ekolandię. Zobaczyłabym jak żyć ekologicznie. Dowiedziałabym się, czy w Twoim królestwie są pojazdy ekologiczne. Twoi mieszkańcy na pewno segregują śmierci i oszczędzają energię. Jakiego koloru są śmietniki?Może niektórzy uprawiają w Twoim państwie małe ogródki? Chciałabym również zobaczyć z czego budujecie domy. Jestem pewna, że macie zdrowe mięso, warzywa i owoce. Mogłabym nawet zamieszkać w Ekolandii. Czy macie tam jakieś kwiaty? Mam do Króla wiele pytań na temat Ekolandii. Zadam je, jak odwiedzę wasze państwo. Żegnaj Królu Czystku Ekologiczny! Czekam na Twoją odpowiedź.

Julia Opyrchał”

„Drogi Królu Czystku Ekologiczny!

Piszę do Króla ten list, żeby odwiedzić Ekolandię. Chcę odwiedzić Pana państwo, ponieważ nigdy nie widziałem domów z drewna i gliny. Pragnę spróbować ekologicznego jedzenia. Marzę o pozwiedzaniu Pana zamku. Chciałbym się też nauczyć budować z ekologicznych materiałów. Do widzenia i proszę o odpisanie na mój list.

Jakub Lelek”

Z kolei uczniowie klas starszych zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki uczestniczyli w porządkowaniu terenu wokół szkoły i najbliższym otoczeniu. Wszyscy z zaangażowaniem zbierali śmieci, segregując je do odpowiednich worków.

- Akcja „Sprzątanie Świata” kształtuje naszą świadomość ekologiczną, uczy prostych zasad jak żyć zgodnie z naturą oraz pobudza do wielu działań. W tym roku akcja promuje odpowiedzialną turystykę, w myśl której planując wypoczynek należy wziąć pod uwagę potrzeby środowiskowe. Jeśli będziemy pamiętać o zasadach dotyczących ochrony otaczającej nas przyrody, wolny czas spędzimy przyjemnie i pożytecznie - podsumowuje akcję dyrektor szkoły Teresa Dąbrowska.

Źródło: SP Zelczyna